Barion Pixel
Top

Ahogy azt már megszokhattátok, igyekszünk olyan tudományos ismeretterjesztő írásokat is becsempészni a blogjaink közé, amik kapcsolódnak az általunk gyártott, ill. forgalmazott termékekhez, mint például ez az illóolaj készítéséről vagy éppen ez a kullancsriasztók hatóanyagáról szóló poszt. 

Mai interjúnk apropója a verjus. Mint tudjátok, minden évben gyártunk a saját, vegyszermentes szőlőnkből friss verjust és verzsünádét. A verjus a zöld, éretlen szőlő kifacsart leve. Gyakorlatilag a citromlé hazai, ősi, de bizony eléggé feledésbe merült alternatívája. Nem csak azért kedveljük a verjust, mert szerintünk finomabb a citromlénél, hanem mert nem messzi országokból utaztatják ide.

 

fungicid-limonade-citrom-verjus

Már felhívtuk rá a figyelmeteket, hogy a boltban vásárolt citrusfélék héjának felhasználása elővigyázatosságot követel. Erről a témáról beszélgetünk most egy picit mélyebben Ivacs Vince másodéves élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnök hallgatóval, aki Dr. Sörös Csilla témavezetésével, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszerkémia és Analitika Tanszékén végez kutatómunkát.

  • El tudnád nekünk laikusoknak egyszerű szavakkal magyarázni, hogy mik azok a fungicidek, s hogyan kerülnek egyáltalán a citromhéjra?

    A fungicidek olyan hatóanyagok, melyek a gombákat elpusztítják vagy gátolják működésüket. A hozzánk szállítandó citromok leginkább betakarítás követően találkoznak fungicidekkel, ezért posztharveszt fungicideknek is híjvuk az ilyenkor a citromhéjra célzottan felvitt fungicid hatóanyagokat tartalmazó növényvédő szereket. Ez úgy néz ki, hogy a betakarított citromokat egy nagy vegyszeres medencében úsztatják vagy permetezik a gyümölcsökre a vegyszert tartalmazó oldatot. Ezt követően a citromhéjon kialakul egy viaszos, stabil, gombaölő szert nagy mennyiségben tartalmazó réteg, ami meggátolja a gombatelepek kifejlődését és ezzel eltarthatóbbá válik a termék.
  • Vannak olyan termények, amelyeket ez a probléma nem érint? Mit vegyen a tudatos vásárló?

    Igen, vannak. Abban az esetben, ha a vevő célja nem csak a citrom kifacsart levének felhasználása, hanem a citromhéj feldolgozása (citromhéj reszelés, áztatás stb.), akkor ajánlott bio citromot vásárolni. Bio termék esetében nem találkozhatunk a fungicidekkel felületkezelt citromoknál használt vegyszerekkel.
  • Mit vizsgálsz a kutatómunkád során?

    Kutatómunkám során azt vizsgáltam, hogy a citromok felületén lévő fungicid hatóanyagok milyen mértékben oldódnak ki különböző italokban. Ehhez kidolgoztam a citromoknál leggyakrabban használt hatóanyagok (imazalil, tiabendazol) meghatározására alkalmas műszeres analitikai módszert és a citromok italokban történő extrakcióját követően megmértem azok mennyiségét.
  • Milyen eredményeket kaptál vizsgálataid során? Lehet egészségre ártalmas a citromkarikák használata a limonádéban?

    Az eredmények azt mutatják, hogy a citromok felületén lévő hatóanyagok egyes italokban teljes mértékben, bizonyos italokban pedig nagy mértékben kioldódnak és a folyadékba kerülnek, amit megiszunk. Így mérhető mennyiségben jelen vannak az adott italban, amit elfogyasztva a szervezetünk kerülnek. Ez mindenképp jelenthet expozíciós kockázatot.
  • Mi a véleményed, ez a probléma más citrusfélék, például narancs esetében is fennállhat?

    Igen, narancs esetében is fennállhat. Ha vásárolunk ilyen termékeket érdemes megnézni a csomagoláson feltüntetett hatóanyagokat. Általában a citrusféléket (citrom, narancs, grapefruit, lime) ugyanazokkal a fungicidekkel kezelik. Termőhelytől függően lehetnek különbségek, pl. Dél-Afrikában, Törökországban vagy Spanyolországban különböző hatóanyagok is előfordulhatnak, de az általam mért kettőt (imazalil, tiabendazol) a legtöbb helyen alkalmazzák.
  • A fungicidek a héj felszinén találhatóak vagy esetlegesen bekerülhetnek a héj mélyebb rétegeibe is? Mennyire távolíthatóak el a héj alapos mosásával? Esetleg az általunk kifacsart lé is szennyeződhet?

    A fungicidek kizárólag a héj felszínén fordulnak elő, mélyebb rétegekbe nem, vagy csak elenyésző mértékben kerülnek. Ezért, ha a citromot helyesen használjuk fel, a fungiciddel felületkezelt gyümölcsök is teljesen ártalmatlanok lesznek ránk nézve. A citrom levének kifacsart leve emberi fogyasztásra alkalmas, azonban, ha a héjára van szükségünk inkább bio citromot vásároljunk.
    A héj alapos mosásával sajnos nem távolíthatóak el a fungicidek. A viasz réteg nagyon jól kötődik a gyümölcs felületéhez, így alkohollal és meleg vízzel való mosás, de még a szivaccsal történő sikálás sem elégséges ahhoz, hogy vegyszermentes gyümölcsöt varázsoljunk.

Köszönjük Vince ezt az érdekes beszámolót! Gratulálunk a Tudományos Diákköri Konferencián elért remek helyezésedhez és további jó munkát kívánunk neked!

Tetszett a bejegyzés?

Ha neked is tetszett a bejegyzés és nem akarsz lemaradni a legfrissebb tartalmainkról, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kövess minket közösségi oldalainkon:

Ha egy támogató közösség tagja lennél, ahol bátran kérdezhetsz a slow szépség, öko háztartás és a kisgyermekes mindennapok témaköreiben, akkor csatlakozz a VIP csoportunkhoz a Facebookon!

v

Földbarát szépség a természettel egységben