Barion Pixel
Top

Milyen kullancsriasztót válassz, és hogyan védekezz természetesen és hatékonyan kullancs ellen baba, kisgyerek mellett?

Rengeteg féle kullancs- és szúnyogriasztó szer létezik a piacon. Ember legyen a talpán, aki képes kellően kiigazodni, pláne megtalálni azt, ami valóban környezetbarát, és az egészségünkre sem ártalmas, sőt még babák és kisgyermekek is bátran használhatják.

De valóban csak a kullancsriasztó szer hatékonyságától függ a sikeres kullancs elleni védelem? Mivel védekezhetünk még a kullancsok ellen? Ezeket a kérdéseket is körbejárjuk ebben a bejegyzésben.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete 36 különféle folyékony szúnyogriasztó és kullancsriasztó hatóanyag tartalmát vizsgálta egy 2021-es tesztjében. Fontos megjegyezni, hogy összehasonlító elemzésük nem laboratóriumi vizsgálatokra támaszkodik, hanem összetétel-vizsgálatra és gyártói ajánlásokra korlátozódik. Ez nem is meglepő, hiszen ennek tesztelésére csupán roppant ember-, munka- és időigényes, ezáltal rendkívül költséges módszerek állnak rendelkezésre.

A teszt alapján is látható, hogy alapvetően két fő csoportba lehet sorolni a kullancs- és szúnyogriasztó szereket. Az egyik az engedélyeztetett biocid készítmények. A másik a kizárólag természetes illóolaj-tartalmú termékek (illóolaj keverékek, illóolajokat tartalmazó készítmények, illóolajos karkötők). Ez utóbbiak, bár a biocidekre vonatkozó hatósági engedélyeztetésen jellemzően nem mentek keresztül, de biocid tulajdonsággal rendelkeznek, azaz vérszívók távoltartására és elpusztítására alkalmasak.

A biocid termékekről ITT találsz egy összefoglalót.

MI A GOND AZ ILLÓOLAJOS RIASZTÓKKAL?

Egyre több illóolaj-alapú riasztó van a piacon, melyekkel a gyártók leginkább a környezettudatos és kisgyermekes szülőket célozzák meg.

Viszonylag sok kutatás vizsgálja az illóolajok rovarriasztó hatását, így biztosan lehet állítani, hogy van olyan illóolaj illetve illóolaj keverék, ami meghatározott ideig valóban képes távoltartani a vérszívókat.

Kétségtelen, hogy ezek a készítmények kíméletesek a környezetünkkel. Azonban ezekkel a szerekkel nekem két gondom is van.

Az egyik, hogy sokan közvetlenül a bőrre fújva/kenve használják (sokszor a gyártói ajánlásnak megfelelően). Ez pedig leginkább babáknál és kisgyermekeknél lehet aggályos, hiszen a kicsik bőre sokkal érzékenyebben reagál az illóolajokra, mint egy egészséges felnőtt bőr, és ezek a magas illóolaj tartalmú készítmények közvetlen bőrre fújásával növelhetjük az esetleges nem kívánatos bőrreakciók kockázatát (pl. allergia, irritáció, fényérzékenység).

Éppen ezért, ezeket a készítményeket érdemesebb a baba, kisgyerek ruhájára fújni, és nem közvetlenül a bőrére.

A másik gondom pedig az illóolajos kullancsriasztók hatékonyságának az időtartama.

Sajnos ezek a termékek rövidebb időre biztosítanak védelmet, vagyis jóval gyakrabban kell újra fújni, kenni őket, mint a biocid termékeket. Így viszont hamar elfogyhatnak, főleg ha hosszabb kirándulásra megyünk (emiatt a túlzásba vitt használat miatt pedig hosszú távon egyáltalán nem lesz fenntartható) és szerintem macerás is, mert akkor állandóan arra kell figyelni, hogy újra fújja az ember..

Vagyis ezek a riasztók inkább rövidebb sétákra javasoltak, és tartsuk észben, hogy ezek a készítmények, még rövid időre sem fognak 100%-os védelmet nyújtani, ezért mindig gondoskodjunk kiegészítő védelemről (lásd lentebb).

AKKOR MIT VÁLASSZAK?

Az engedélyeztetett biocid készítmények között vannak természetes eredetű és mesterségesen előállított hatóanyagtartalmú termékek, olyanok, amik kifejezetten károsak a környezetünkre, és olyanok is, amik kevésbé.

Létezik egy alternatíva, amelyet természetes eredetűként és környezetkímélőként tartanak számon: a Citriodiol nevű hatóanyagot tartalmazó termékekről van szó.

A Citriodiol egy olyan növényi alapú hatóanyag kereskedelmi neve, amely az Eucalyptus citriodora fa leveleiben természetesen megtalálható vegyületet, a p-methane-3,8-diol (PMD)-t nagy százalékban tartalmazza.

A Citriodiolt úgy állítják elő, hogy először az Eucalyptus citriodora fa leveleinek vízgőzdesztillációjával illóolajat készítenek, majd az illóolaj citronella tartalmából egy egyszerű, környezetkímélő eljárással növelik az olaj PMD tartalmát. A kész Citriodiol kb 71% PMD-t tartalmaz, a többi az illóolaj egyéb alkotórésze. (A szintetikus úton előállított PMD esetében nyilván nem ez a helyzet, mert ott a PMD tartalom 100%.)

Hatékonyság tekintetében a Citriodiol majdnem eléri a leghatékonyabb szintetikus rovarriasztó hatóanyagokat a DEET-et és a picaridint. (Sőt, a US Consumer Reports egy közelmúltban végzett független tanulmánya egy Citriodiol® alapú 30%-os készítményt a DEET-tel egyenrangúnak talált, 7 és 8 óra közötti hatékonysággal.) Ám az utóbbi 2 hatóanyagot környezetre agresszívabb, illetve irritatívabb tulajdonságai miatt én nem tartom fenntarthatónak.

A Citriodiolon végzett vizsgálatok szerint ez a hatóanyag biológiailag gyorsan lebomlik, ezért nem halmozódik fel potenciálisan káros szintre a talajokban vagy vizekben, ellentétben sok más szintetikus alternatívával, és nem mérgező a madarakra, a mézelő méhekre és más, a környezetre jótékony rovarokra nézve sem.

A Citriodiolt az ECOCERT olyan összetevőként hagyta jóvá, amely megfelel a COSMOS bio- és természetes összetevőkre vonatkozó szabványainak. A COSMOS által jóváhagyott összetevőként a Citriodiol olyan termékekben is használható, amelyek COSMOS natural vagy COSMOS organikus minősítéssel is rendelkeznek.

HOGYAN HASZNÁLJAM?

Annak ellenére, hogy maga a Citriodiol hatóanyag nem fototoxikus (nem fényérzékenyíti a bőrt) illetve csak nagyon kis mennyisegben szívódik fel a bőrön keresztül, és várandós, szoptatós édesanyáknak és kisgyermekeknek sem ártalmas, én mégsem fújnám közvetlenül babák, kisgyerek vagy érzékeny bőrű felnőttek bőrére, ugyanis közvetlenül bőrre fújva az érzékeny bőrűeknek irritáló hatása lehet magának a hatóanyagnak, valamint az ilyen hatóanyag tartalmú készítmények egyéb összetevőinek is (pl. alkohol). 

A gyártói ajánlások nagyban eltérnek egymástól az ajánlott életkor tekintetben (pl. van olyan Citriodiol tartalmú szer, amit 3 hónapos kortól ajánlanak bababőrre a 20%-os Citriodiol tartalmával, és olyan is van, amit csak 2 éves kortól, 30%-os Citriodiol tartalommal), ezért minden esetben járjunk el körültekintően mielőtt kullancsriasztót választanánk, használnánk.

MIRE FIGYELJEK MÉG?

Arra is érdemes figyelni kifújáskor, hogy ne menjen az arcra, szembe, arc környékére. Én pl. max csípőig fújom a kicsiket, de inkább csak combközépig. Érdemes továbbá a házon kívül fújni, vagyis nem zárt térben, mert szerintem zavaróan intenzív az illatuk.

A biocid kullancsriasztók sokkal tovább “működnek” mint az illóolajosak, ezért nem kell annyiszor ismételni a felvitelt. Az általunk forgalmazott kullancsriasztó gyártója pl. azt írja, hogy 7 órán át hat, ami azért nem azt jelenti, hogy folyamatosan 7 órán keresztül azonos intenzitással hat, hanem van egy olyan védelmi idő, amikor – ha megfelelő mennyiségben használjuk, akkor – nagy valószínűséggel több mint 90%-os a védelem a kullancsok ellen és ahogy telik az idő ez a százalékos érték úgy csökken folyamatosan.
A Citriodiol hatásosságának vizsgálatával kapcsolatos kutatások eredményei is sok tényezőtől függnek, éppen ezért ezeket az eredményeket is érdemes fenntartással kezelni, bár ökölszabály kialakítására kiválóan alkalmasak.

(Irodalom: https://www.citrefine.com/research-case-studies/efficacy-studies/)

MIT TEHETEK MÉG?

Összességében a legjobb védekezés szerintem az, ha kullancsos helyen járunk, akkor a felnőtt is, gyerek is viseljen hosszú nadrágot vagy harisnyát, és zárt cipőt. Be lehet fújni citriodiolos riasztóval a lábat, cipőt (mivel a kullancs általában lentről, az aljnövényzet felől támad), de ha nagyon cserjés, bozótos helyen megyünk, akkor lehet érdemes hosszú ujjú felsőben menni és azt is befújni..

Ami még nagyon fontos, hogy a kirándulás után (ami történhet akár a saját kertünkben is, óvoda udvarán, stb.) nézzük át a gyereket és magunkat is. Ha kullancsot találunk, akkor a lehető legrövidebb időn belül távolítsuk el, mert minél hamarabb távolítjuk el, annál kevesebb az esély a megbetegedésre.

Sima szemöldökcsipesz a legjobb erre a célra, nem kell semmi extra eszköz. A bőrhöz legközelebbi részénél csípjük meg a kullancsot és egy mozdulattal húzzuk ki. Nem kell csavargatni, kirántani! Ha a feje beszakad nem gond, mert a szervezet egy idő után kilöki magából. Utána a bőrt érdemes gyulladáscsökkentő levendula aromavízzel befújni.

Tetszett a bejegyzés?

Ha neked is tetszett a bejegyzés és nem akarsz lemaradni a legfrissebb tartalmainkról, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kövess minket közösségi oldalainkon:

Ha egy támogató közösség tagja lennél, ahol bátran kérdezhetsz a slow szépség, öko háztartás és a kisgyermekes mindennapok témaköreiben, akkor csatlakozz a VIP csoportunkhoz a Facebookon!

v

Földbarát szépség a természettel egységben