Barion Pixel
Top

A levendula betakarítás végéhez közeledve ellátogattunk a szomszéd faluba, Szomódra, a Szomódi Levendulás lepárló üzemébe, hogy megmutathassuk nektek, hogyan készül a boltunkban is kapható bio levendula illóolaj és aromavíz.

Illóoláj lepárlás - működési elv

Még mielőtt megmutatnánk a lepárló üzemet, hadd magyarázzam el röviden az illóolaj lepárlás technológiájának elvét. Igérem nem lesz hosszú, sem bonyolult.

Az illóolaj és az aromavíz kinyeréséhez használatos művelet hivatalos neve vízgőz-desztilláció, de a gyakorlatban egyszerűen csak úgy mondjuk, hogy lepárlás.

Készítettem, egy folyamatábrát, nézzétek csak: 

Tellus_levendula_illóolaj_levendula_aromavíz_vízgőz_desztilláció_működési_elv

Akkor vegyük szépen sorra, mi történik a lepárlás során:

Az alsó víztartályt fűtöm, vizet párologtatok el. A levendula a fenti tartályban található kosárban várakozik a gőzre. A feltörekvő forró gőz „áttöri” a levendulát, felveszi a levendula értékes komponenseit, s magával ragadja annak illékony összetevőit.

A kép jobb oldalán látható vízhűtéses hűtőbe érkezve a gőz kondenzál, azaz cseppfolyossá válik. Innentől már csak egy kis türelemre van szükségünk: akárcsak a zsírkorongok a vasárnapi húslevesben, a víznél könnyebb olaj felúszik a felszínre. Így egy elválasztó edény segítségével az olajat elválasztom a víz fázistól. Az előbbit hívjuk illóolajnak, az utóbbit aromavíznek, vagy virágvíznek, vagy hidrolátumnak – ahány ház, annyi szokás, ugye.

Persze beszélgethetnénk még sokat lebegőanyag eltávolítási módszerekről, csírátlanításról, vízkezelésről, de azt igértem rövid leszek. Talán legközelebb.

Nézzük meg inkább, hogyan is néz ki ez a gyakorlatban. Induljon hát a virtuális túra!

Illóolaj lepárlás a gyakorlatban

Aki szereti a nagy, csilli-villi dolgokat, annak tetszeni fog ez a hatalmas rozsdamentes acél tartály. Ez az üst. A tetején van egy csörlő, benne meg egy kosár.

illóolaj-lepárló-üst

Az üst kosarát töltjük meg a friss levendulával. 1 köbméternyi levendula fér bele:

IMG 1193 illóolaj

Indíthatjuk a gőzfejlesztőt, kezdődhet a lepárlás!

levendula_illóolaj_lepárló-vízgőz_desztilláció

A levendulát áttörő gőzt egy vízhűtéses hőcserélő segítségével kondenzáljuk, s az így keletkeő terméket a művelet során szedőedénybe gyüjtjük.

Az eredményt – a levendula illóolajat és aromavizet – megtaláljátok a boltunkban.

A lepárlás végeztével a csörlővel kiemeljük a lefőzött levendulát tartalmazó kosarat az üstből. Nézzétek csak, így néz ki 1 köbméternyi testet-szívet melengető lefőzött levendula:

És hogy mi történik a lefőzött levendulával? Fel a traktorra és visszaforgatjuk a termőföldbe!

Na és azt tudjátok, hogy ebből mennyi illóolaj lesz?

Hát az sok mindentől függ, leginkább a fajtától, a termesztő szakértelmétől és a kegyes időjárástól, de általánosságban 1 köbméternyi friss levendula 1-2 liter illóolajat ad. Bizony, gondozni kell a növényt, gazolni, betakarítani, szállítani, gőzt fejleszteni, hűteni, kezelni, porciózni, csomagolni, és még megannyi más dolog van vele. Kemény munka, na!

Gondoljatok néha rá, hogy mennyi munka van az illóolaj minden egyes cseppjében. Használjátok egészséggel és mértékkel! 

Ne maradj le a híreinkről!

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj újdonságainkról az elsők között, első kézből!

Kövess minket közösségi oldalainkon: Insta, Facebook, TikTok!

v

Földbarát szépség a természettel egységben