Barion Pixel
Top

Elmondjuk, hogy nekünk mit.

A saját fenntarthatósági elveim, a szülőséggel járó felelősség, és a szakmai elhivatottságom következtében magas lett a mérce, ha kozmetikumokról van szó.

Így a webshopba csak azokat a kozmetikumokat hoztuk be, amiket előzetesen nem csak papíron vizsgáltam meg, hanem a saját bőrömön, babáknak szánt kozmetikumok esetén a gyermekeim bőrén is leteszteltem, és meggyőződtem azok hatékonyságáról és
fenntarthatóságáról.

De mit vizsgálok, amikor eldöntöm egy kozmetikumról, hogy behozzuk-e a webshopba vagy sem?

Kerülöm a hosszú szakmai magyarázatot, inkább elmondom, hogy mi az, amit fontosnak tartok egy kozmetikum esetében.

Összetétel

Legyen benne minél kevesebb összetevő (így egyrészt a kozmetikumnak kisebb lesz az ökológiai lábnyoma, másrészt, kevesebb potenciális allergén, irritatív anyaggal kell a bőrnek találkozni).

Legyen minél kevesebb (ha lehet semennyi) szintetikus úton előállított összetevő benne (vagyis olyan, amit nem mechanikus eljárással pl. préseléssel, szárítással, őrléssel stb. állítanak elő, hanem laborban pl. kémiai szintézissel).

Előny, ha a kozmetikum vegán. Ha tartalmaz állati eredetű összetevőt, akkor előny, ha az adott összetevő etikus állattartásból származik.

És persze alap, hogy a kozmetikum kőolajszármazékoktól, kerülendő, kétes megítélésű összetevőktől mentes legyen!

Összetevők eredete, minősége

Minél többet tudunk az adott összetevő eredetéről, minőségéről, annál jobb!

Legjobb, ha végig tudjuk követni az összetevő útját a termőföldtől egészen a fürdőszobánkig! Ez sajnos azonban a legritkább esetben lehetséges. Mi mégis megteszünk mindent annak érdekében, hogy annyi információt gyűjtsünk össze az egyes összetevők eredetéről, amennyit csak lehet.

Finomítatlan vajak, hidegen sajtolt olajok, kíméletesen, mechanikus eljárással feldolgozott, teljes értékű egyéb összetevők minden esetben előnyt élveznek! Minél természetesebb formában használnak fel egy összetevőt, annál gazdagabb, komplexebb a beltartalmi értéke, annál hatásosabb és jobb a bőrnek!

Legyen minél magasabb a bio minősítésű összetevők aránya! Ez nemcsak az összetevők magasabb minősége, hosszútávú hatása miatt jobb, hanem környezetvédelmi szempontból is jelentős!

Legyen a kozmetikumban minél több hazai illetve európai alapanyag, és minél kevesebb exotikus összetevő, mert így nyilvánvalóan kisebb lesz a kozmetikum ökológiai lábnyoma is.

Receptúra jellege

Tartsa tiszteletben a bőrünk mikroflóráját! (Pl. lúgos pH-jú szódabikarbónás dezodor ezért nincs nálunk!)

Előny, ha illatmentes, hogy várandós/szoptató édesanyák, babák és érzékeny bőrűek is bátran tudják használni!

Előny, ha vízmentes, mert ez minimalistább receptúrát, hosszabb eltarthatóságot tesz lehetővé!

Előny, ha a receptúra jellege miatt egy kozmetikum multifunkcionális, vagyis ha az eredeti funkcióján túl többféleképpen, több mindenre lehet használni!
Mondjuk itt kell egy nagyfokú nyitottság és kreativitás is a felhasználó részéről, a szakmai felkészültségen túl, de igyekszünk a webshopban, az egyes termékek leírásánál kitérni azok alternatív felhasználási lehetőségeire is. 🙂

Csomagolás

A receptúrához igazított legyen, vagyis alkalmas legyen a csomagolas arra, hogy a termék a minőségét minél tovább megőrizze. (Pl. gyengébb tartósítószer (leucidal ferment filtrate) esetén legyen airless flakonban és ne széles szájú tégelyben.)

Előny, ha a csomagolás nem műanyag, hanem papír, üveg, vagy fém.

Előny, ha praktikus, könnyen kezelhető.

Előny, ha nincs külön dobozba csomagolva.

Állag, illat, bőrérzet, hatás

Ezeknek a megítélése elég szubjektív, de itt próbálok tárgyilagos lenni, amennyire csak lehet! 🙂

Ne legyen olyan az állaga, ami a használatot negatívan befolyásolja, illetve, ami kellemetlen élménnyé teszi.

Illat tekintetében az illatmenteseket, vagyis a natúr, természetes illatokat részesítem előnyben. Ha viszont egy kozmetikum tartalmaz illatanyagot, akkor fontos, hogy az kizárólag természetes illóolajokból álljon, és ne szintetikus illatanyagokból. Viszont szerintem az illóolaj használatot is túlzásba lehet vinni, amit viszont csak akkor tudunk meg, ha megszagoljuk, mert az INCI listából ez sem derül ki. Én kerülni szoktam a nagyon intenzív illatú illóolajos termékeket is, mert sok esetben (ha nincs kifejezett terápiás indoka), a magasabb koncentráció használata teljesen felesleges. 

Bőrérzetnél fontos, hogy legyen a használata kellemes élmény! 

A kozmetikum hatását inkább rövid távon (kb. 1 hónapig) tudom csak tesztelni, és ebből a periódusból tudok következtetéseket levonni.  

Gyártó

Fontos, hogy hazai legyen. Ha külföldi, akkor legyen európai, és csináljon olyat, aminek nincs hazai alternatívája.

Fontosak a gyártói értékek, hozzáállás, szakértelem, a kommunikáció, az, hogy mit közvetít, és hogyan. Fontos, hogy hozzánk hasonló szakmai, etikai, környezetvédelmi elveket képviseljen.

Azt tudnod kell, hogy nem egyszerű ma Magyarországon a fenti értékekkel rezonáló kozmetikum márkát találni, de nem lehetetlen! Mi továbbra is lázasan kutatjuk a hasonló értékeket képviselő magyar márkákat. Ha ismersz olyat, ami megfelel a fentieknek, megköszönjük, ha megosztod velünk!

Még többet a bőrápolásról

Hurrá! Elindult a YouTube csatornánk! Iratkozz fel Te is a csatornánkra ITT!

Tetszett a bejegyzés?

Ha neked is tetszett a bejegyzés és nem akarsz lemaradni a legfrissebb tartalmainkról, iratkozz fel hírlevelünkre!

Kövess minket közösségi oldalainkon:

Ha egy támogató közösség tagja lennél, ahol bátran kérdezhetsz a slow szépség, öko háztartás és a kisgyermekes mindennapok témaköreiben, akkor csatlakozz a VIP csoportunkhoz a Facebookon!

v

Földbarát szépség a természettel egységben