Leírás
A bio levendula aromavíz jellemzője
– szakirodalmi* adatok alapján
- Egyike azoknak az aromavizeknek, amiket minden bőrtípusra, minden nap tudunk használni, hiszen a pH -ja az bőrünkkel egyezően enyhén savas (általában 5.5-5.9 között van)
- Kicsiknek is nagyoknak is egyaránt használható legtöbb esetben higítatlan (ellentétben az illóolajjal)
- Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású
- Kiválóan használható az ekcémás, aknera hajlamos, pattanásos és zsíros bőr ápolásában
- Hajápolásban is sikerrel alkalmazható, hiszen puhává teszi a hajszálakat, nyugtatja a viszkető fejbőrt, csökkenti a gyulladást
- De gyengéden és biztonságosan tisztítja és tonizálja száraz és érett bőrt is
- Kiváló segítség a kipirosodott, gyulladt, égett, viszkető bőrfelület nyugtatásában
- Sikerrel használható égés, napégés, csípés, esetén is
- Nyugtatólag hat a nyáron felhevült, kipirosodott bőrre
- Csökkenti az bőrirritációt, így kiválóan használható borotválkozás után is
- Segít a sebes, sérült, bőrfelület tisztításában, fertőtlenítésben, gyógyításában,
- Aromaterápiás hatását tekintve nyugtató, relaxáló és revitalizáló, fejfájás és stressz csökkentő
- Egy igazi multifunkciós termék, aminek ott a helye minden házipatikában, uticsomagban fürdőszobában és háztartásban!
*Felhasznált irodalom:
Catty, S. (2001). Hydrosols: The next aromatherapy. Rochester, Vt: Healing Arts Press.
Hogyan használd testápolásra sheavajjal?
Ki a gyártó?
A Szomódi Levendulás gyógynövényes kertje Nóra (gyógyszerész) és József (kertészmérnök) szakmájának közös nevezője, melyet egy festői díszlet közé (Szomód) sikerült helyezni.
Nóra és József jelenleg is gyógyszerészként és kertészmérnökként dolgoznak, szabadidejükben pedig a család közösen műveli a kertet:
- Évről-évre gondoskodnak róla, hogy a levendulásban mindig friss és bőséges termés legyen.
- A betakarítást is maguk végzik, illetve Nóri és Józsi időnként nyílt napokat is tart, ahol mindenki magának állíthatja össze álmai csokrát.
- A levendulából saját maguk készítik el a prémium minőségű, bio minősítésű illóolajokat és hidrolátumokat, amibe néha Zoli is besegít. 🙂
Az 1 hektáron elterülő levendulás kertjük a Neszmélyi borvidéken, Szomód település határában, a Tellus Manufaktúra süttői székhelyének szomszédságában található. A rendkívül összetett mikroklímával rendelkező tájra hatással van a közeli Duna, a párát biztosító Gerecse és a Kisalföldről érkező száraz meleg. Ezt költői módon nevezhetjük a különböző mikroklímák hullámterének is.
Nóri és Józsi a terület kiválasztására nagy hangsúlyt fektetett, fontos volt számukra a DNY-i lejtés, ahol a legjobban érvényesül a napsütés. A levendula számára ideális a meszes alapkőzet, amelyen lösz helyezkedik el.
Nagyon nagy odafigyeléssel gondoskodnak növényeikről, céljuk a minőségi illóolajok előállítása.
Fajtaösszetétel
Az ületvény szerkezete tudatosan lett kialakítva, hiszen formabontóan, a különböző levendula fajtákból külön állítanak elő illóolajokat. A Szomódi Levendulás a különböző fajták tulajdonságait, karaktereit szeretné hangsúlyozni, hiszen nem csak külső megjelenésben, hanem illat – és egyéb hatóanyagokban is különbséget lehet és kell tenni a különböző levendula fajták között.
Ez egy igazi kuriózum nem csak hazánkban, de világviszonylatban is. Nóri és Józsi nem áll meg a fajtaválasztással, hanem tovább keresik-kutatják az ígéretes fajtákat.
Évjárat
A fajták viselkedése, tulajdonsága különböző évjáratokban más és más, rengeteg környezeti hatás érvényesül és tesz egyedivé egy évjáratot, úgy mint a napsütéses órák száma, a hőösszeg, amit két virágzás között kap a növény, a csapadékmennyiség, páratartalom és természetesen mindezek megoszlása. Ezért a Szomódi Levendulás termékek évjárat- megjelölést is kapnak.
Terroir
E szépen hangzó francia kifejezés jelentése termőföld, termővidék, termőhely. Magába foglalja az előbb említett ültetvény tulajdonságát, valamint a termesztőket, vagyis a Nórit és Józsit. Bár ez a kifejezés régen csak a szőlész-borász szakma sajátja volt, manapság viszont minden olyan növénynél megjelenik, ahol a minőséget szeretnék összekötni a termőhellyel. Segít megérteni a Szomódi Levendulás filozófiáját, hogy nem csak a fajtaösszetételben szeretnének egyedit mutatni, hanem a terroir-ból adódó különbségekben is, ezáltal pedig a minőségben.
A levendulással Nóri és Józsi nem a legjobbak, hanem a “Szomódiak” szeretnének lenni és azon dolgoznak, hogy ez mindenki számára pozitívat jelentsen.
Ökológiai gazdálkodás
Amikor megfogalmazódott bennük a gondolat, hogy gyógynövényeket termesszenek, Nóri és Józsi elhatározta, hogy mindenképp vegyszermentes környezetben szeretné ezt megtenni. Tisztában voltak azzal, hogy számos kihívással fognak szembenézni. Az ilyen gazdálkodás nagyobb szakmai figyelmet és tapasztalatot igényel. A munkaműveletek időzítésére is fokozottabban oda kell figyelni, ha hibáznak, olykor már nincsen lehetőség kijavítani.
A Szomódi Levendulás úgy gondolja, hogy a biotermesztéssel ők is hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez. Az e fajta gazdálkodás nem próbálja minden áron megváltoztatni a természetet. Alkalmazkodásra, harmóniára törekszik, mely során nélkülözi a környezetterhelő anyagok használatát. A folyamat következtében újra kialakul a természetes ökoszisztéma, melyben közelebbről megszemlélhető a természetben a lezajló körforgás, öngyógyító képesség.
“Miközben rádöbbenünk, hogy mennyire jól működik minden a természetben és a mi feladatunk, hogy minél kevesebbet ártsunk. Igazán inspiráló, hiszen nap mint nap előfordul olyan, amivel még nincsen tapasztalatunk. Megpróbálunk, olyan növényeket termelni, melyek alkalmazkodóbbak, figyelünk a talajunkra, mely táplálja a növényeinket. Törekszünk megmutatni a természet sokszínűségét (fajok, fajták). Fontos, hogy megőrizzük az ökológiai sokféleséget, hiszen ez biztosítja a természet erős alapját, hívhatjuk ezt úgy is hogy LEHETŐSÉG!” – áll a Szomódi Levendulás honlapján.
A Bio minősítés logója
Bárki mondhat bármit, ha nem ellenőrzik, hogy mit hogyan csinál. A bio minősítés logója egy védjegy. Ahhoz, hogy bizonyítani tudják, hogy bio növényeket termesztenek, a Szomódi Levendulásnak egy tanúsítási folyamaton kellett végigmennie.
Mielőtt megkapták a tanúsítványt, már az azt megelőző 3 évben kezdődött a bio feltételrendszer szerinti gazdálkodás, dokumentumok vezetése. Miután a minősítő szerv mindent rendben talált, megkapták a tanúsítványt. A termesztési folyamatot aztán évente minimum egyszer ellenőrzik. A növényeik így már tanúsítottan BIO-k.
Ahhoz azonban, hogy a növényekből készült termékek is bio minősítésűek legyenek, a feldolgozást is tanúsítani kellett. Újabb feltételrendszer, adminisztráció. Igen, nem csak a gazdálkodás, de a munkájuk, szemléletünk bizonyítása is idő és energiaigényes folyamat.
Mindez viszont azért kell, mert így megkapják a bizalmat azoktól is, akik nem ismerik a Szomódi Levendulás csodálatos termékeit.
Katalin (megerősített tulajdonos) –
Ezt a levendulavizet imádom, ezt használom tonizálásra, hajtöveknél a homlokomon hámlásra, viszkető fejbőrre, babafürdetőnek vízbe.